Brande i charmeoffensiv for at tiltrække nye bosættere

Preben Christensen, Brande Borgerforening, var torsdag den 28. januar 2016 sammen med repræsentanter for Brandes erhvervsliv på besøg hos Akademikernes A-kasse for at promovere Brande og dets mange spændende jobmuligheder overfor de ledige og nyuddannede akademikere. Det var en gedigen succes, og der var stor interesse for jobmulighederne og de attraktive levevilkår, der er i vores by. Virksomhederne havde ikke mindre end 50 jobtilbud med i tasken.

Vi håber og tror på, at indsatsen nok skal tiltrække nogle nye borgere til byen, for det er jo det, der er Brande Borgerforenings baggrund for at deltage udover at vi naturligvis også gerne støtter op om byens driftige erhvervsliv.

AarhusStifttidende_28012016_Brande-i-charmeoffensiv

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *